Úvod Jaké jsou rizikové faktory vzniku plísní nehtů?

Jaké jsou rizikové faktory vzniku plísní nehtů?

Jak už bylo uvedeno plísním a kvasinkám se daří v teplém a vlhkém prostředí, přenáší se z jednoho jedince na druhého proto mezi rizikové faktory patří:

 • Vlhko. Jde o pobyt v mokrém či vlhkém prádle (ponožkách) či obuvi (plíseň nehtů nohou).
 • Horko. Nošení nevhodného oblečení a obuvi v horkých dnech či pracovních provozech. Zde se automaticky přidává i vlhkost, jako důsledek pocení.
 • Neprodyšnost. Dlouhodobý pobyt v neprodyšné obuvi či v prádle z nevhodných materiálů.
 • Půjčování obuvi a ponožek, případně rukavic. Popřípadě nákup z druhé ruky (použité zboží). Mezi riziko patří i společné užívání ručníků apod.
 • Návštěvy společných zařízení, např. sprch v posilovnách, sauny, bazénu, kosmetických zařízení, kde se upravují nehty apod.
 • Sport. Nohy jsou víc zatěžovány také se víc potí.
 • Nadměrné pocení.
 • Některé nemoci, např. cukrovka, nedostatečný oběhový a cévní systém.
 • Časté užívání některých léků, hlavně kortikoidů a antibiotik.
 • Nesprávná hygiena. Používání nevhodných mycích prostředků.
 • Špatná obranyschopnost.

Z uvedeného vyplývá, že je někdy velký problém vyhnout se rizikům spojeným s možným přenosem a vznikem plísní nehtů.


Diskuse (12 komentářů)

Lišák, (08. 06. 2012 13:38) Reagovat
Chodím často na celodenní túry a zapařujou se mi nohy. Je nějaká vhodná prevence, díky které by při těhle cestách mohl předejít zapaření nohou a vzniku jejich plísně.
Simi, (20. 08. 2012 07:21) Reagovat
Tak dneska už túry nejsou takovým problémem jako dříve, zvlášť když si pořídíte kvalitní speciální ponožky a boty, které odvádí pot a celkově jsou z funkčních materiálů. Je vhodné také nosit s sebou náhradní ponožky, případně že byste se někde namočil.
Filip, (11. 02. 2013 15:53) Reagovat
Nejen ponožky, ale celkově oblečení z funkčních materiálů je hodně praktická věc, zvlášť když člověk trochu tím outdoorem žije. S tou plísní...Ani na túrách, teď mám na mysli ty vícedenní, se nesmí hygiena zanedbávat. Když už si člověk nemůže nohy umýt, měl by mít s sebou alespoň vlhčený ubrousky nebo nějak jinak si zajistit alespoň částečně hygienu podle podmínek.
Bedřich, (28. 03. 2013 07:14) Reagovat
S plísní nohou jsem měl problém jednou. Občas si zajdu na nějaký výlet, tak nevím, jestli to mělo nějaký vliv na vznik plísně, ale je fakt, že od té doby si snažím dávat více pozor. Mám náhradní ponožky, i když třeba jdu jen na několikahodinovou túru. Občas se mi dřív stalo, že jsem vyšlápl nějkou vodu a pak jsme docházel s mokrými ponožkami - možná tohle nakonec mohlo mít vliv na utvoření plísně.
Rosťa, (04. 04. 2013 05:35) Reagovat
Mohlo a nemuselo. Já jsem také prodělal plíseň nehtů. Snažil jsem se zjistit z čeho jsem ji mohl mít, ale stejně se mi to nepodařilo. Do veřejného bazénu nechodím, na túry také ne, hygienu nezanedbávám...Asi ne vždy musí mít plíseň svou příčinu.
Radek, (06. 05. 2013 18:46) Reagovat
To je jasný, prevence není všemocná. Já si taky nejsem vědomej, že jsem někde mohl chytit plíseň a měl jsem ji skoro půl roku.
Kamil, (14. 05. 2013 07:00) Reagovat
Je možné, aby důsledkem plísně nehtu slezli nehty? Mám plíseň a kamarád mi tím strašil. Srandu si ze mě nedělal, ale stejně se mi to celý nějak nezdá.
Jan, (05. 06. 2013 11:43) Reagovat
Nehty to dokáže solidně zhvízdat, to je pravda, ale že by slezly? To by musel bejt hodně extrémní případ, kdy to má člověk hodně dlouho a nic s tím nedělá.
Rostislav, (11. 06. 2013 08:21) Reagovat
Pokud vyhledáte lékaře a začnete s léčbou, tak bych se toho neobával.
Zdeněk, (04. 11. 2013 06:28) Reagovat
Může se to stát. Záleží na tom, jak je plíseň rozlezlá. Já bych ji na vašem místě léčil. I když by vám nehty neslezly, zpravidla nejde o nic pěkného a člověk přece jen v létě chce chodit v pantoflích...
Tadeáš, (11. 02. 2014 10:26) Reagovat
A choďte v pantoflích i na veřejných místech, kde je vlhko - koupaliště, sauny atd. To jsou nejrizikovější místa na různé plísně. Myslím, že i tam jsem ji chytil já.
Radka, (12. 05. 2014 11:38) Reagovat
Také jsem se už poučila a snažím se dávat si více pozor na to, abych někde nechytla nehtovou plíseň, i když je jasné, že se tomu člověk nemůže vyhnout úplně.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Plíseň-nehtů.cz
Kontakty