Úvod Jak se plíseň nohou léčí?

Jak se plíseň nohou léčí?

Léčba plísní nohou je dlouhodobá a někdy i neúspěšná. To se stává, když jde o neléčený a zanedbaný stav, který se rozšířil na nehtová lůžka a zničil prakticky celý nehet. Obecně platí, že čím dříve se léčba zahájí, tím lépe.

Způsoby léčby plísní nehtů jsou zhruba tři:

  • Perorální, tedy ústy. V tomto případě se podávají léky, které mají celkově očistit tělo od nežádoucích mikroorganismů (Itrakonazol, Prokanazol). Účinná látka se tak ke zdroji infekce dostává krevním oběhem. Je to trochu zdlouhavější, než lokálně aplikovaná léčiva, nicméně u rozsáhlejšího postižení plísněmi se to osvědčilo. Takto podávané léky se většinou užívají několik (3-4) měsíců v kuse, pak se léčba ukončí či na nějakou dobu přeruší. Jako většina léků mohou mít i medikamenty na plísně nehtů vedlejší účinky, např. bolesti hlavy či břicha, malátnost apod.
  • Lokální, místní léčba. Na nehty a jejich okolí se aplikují antimykotické masti, krémy, laky (Amorolfin, Loceryl lak), které napadají a ničí příslušné plísně a kvasinky. Při lehčích formách plísně nehtů je tato léčba dostačující, když je však napadeno lůžko, nemusí být léčba úspěšná. Účinná látka totiž špatně proniká do spodní části nehtu, nebo je setřena než se vstřebá. Z toho důvodu se stále častěji používají speciální léčebné laky, které se na nehet aplikují jednou za týden, kde vytvoří ochrannou vrstvu (depo). Brání dalšímu útoku plísní a zároveň umožňují lepší a průběžnější pronikání účinné látky do vnitřních struktur nehtu.
  • Kombinovaná léčba. Jak už z názvu vyplývá, jde o současné podávání medikamentů (léků) a aplikaci léčivých přípravků na postižená místa. Tato léčba se jeví v současné době jako nejužitečnější, nejvíc zabírá a přistupuje se k ní hlavně u rozsáhlejších či úporných případů plísně nehtů. Útok na plísně je tak vlastně zdvojnásoben, protože ústy požívané léky působí zespod a antimykotické masti z vrchu nehtového lůžka.

Při příliš ztluštělých nehtech se doporučuje i chirurgické zbroušení nehtové ploténky, aby lokálně aplikované léky měly lepší přístup k postiženému nehtovému lůžku.

Úspěšně léčených nehtových plísní přibývá, nicméně i u takových stále hrozí možnost recidivy, návratu onemocnění. Může to být způsobeno i zakořeněnými zvyky lidí, které znovu a znovu dávají možnost plísním, aby se u nich pod jejich nehty zabydlely. Pokud se takovýmto recidivám někdo chce vyhnout nebo onemocnění předejít vůbec, je nutná prevence.


Diskuse (30 komentářů)

JARKA, (11. 05. 2010 13:35) Reagovat
Prosím chci se zeptat jak se zbavit plísně nohou když pracuji ve vlhkém prostředí a potí se mi nohy,mám nehty takové nazelenalé až černé,moc špatně se mi chodí nebo to v botech bolí.
verča, (11. 08. 2010 14:00) Reagovat
Plísně jsou nekonečné. Rády se vracejí a pokaždé se člověka drží, jako klíště... A když se jich chcete zbavit, trvá to pěkně dlouho. Poměrně účinné jsou octové koupele, výplachy apod., dále desinfekce povrchů, třeba vany, podlahy v koupelně apod., některé masti- canesten je výborný, a curenzym, na podporu imunity. Tato kombinace může být účinná, pokud ji dodržujete a pokud dbáte na zvýšenou hygienu.
Martina, (27. 08. 2010 09:38) Reagovat
Chcela by som sa opýtať, ako si mám vyliečiť nechty ak kojím a som tehotná. Existuje niečo? teraz používam batrafén, ale zdá sa mi, že je to vždy rovnaké používam ho 3 týždeň. Ďakujem
Sara, (31. 08. 2010 09:56) Reagovat
Dobry den,neustale se mi vraci plisen na nohou mezi prsty. Vetsina volne prodejnych pripravku se nema pouzivat behem kojeni? Je nejaka sance?pradlo peru vzdy na 60st, hygienu dodrzuji, na plavani jsem pouzivala prezuvky. Momentalne plavat nechodim, nikde bosky a presto se plisen porad vraci. Dekuji za odpoved.
ana, (30. 04. 2012 21:54) Reagovat
Nejlepsi stary a osvedceny lek na plisne na kuzi je Castellaniho tinktura za 30 Kc dostupna v lekarne. Vyzkousela jsem mnoho masti a drahych pripravku a celkem bez vetsiho efektu. Kastelanka zabira perfektne.
Ivoš, (13. 02. 2013 16:13) Reagovat
Také mě zabrala. Někdy člověk hledá všemožné prostředky z poslední doby a přitom tradiční léčiva zabírají nejlépe. To se netýká jen plísní na nohou.
Jméno, (12. 01. 2011 15:40) Reagovat
Trošku mi vadí, že řešíte až důsledek a né příčiny. Vždy je důležité se ptát, proč k té plísni dochází? Lidé jsou pohodlní a líní a proto rádi sáhnou po dráhém a naprosto "ZARUČENÉM" přípravku, či tabletách a vyřeší až následek nějakého problému. Plísně jim dají na chvíli pokoj a za nějaký čas jsou zase zpátky. To že mají celý organizmus promořený kvasikou a následkem toho trpí depresema, únavou, akné a zde popisovanou plísní nehtů, to už se neřeší.Pokud někdo máte opakující se problémy s plísní nehtů (kvasinkama promořeným tělem), nebuďte líní a zbavte se jich kompletně. Tráví vám tělo a zkracují život. Pro ty, kterým na sobě záleží doporučuji vyhledat termín "protikvasinková dieta".Mějte se.
ANDREJKA, (30. 05. 2012 03:43) Reagovat
Tak ono je někdy velmi těžké zjistit příčinu. V některých případech se zkrátka člověk nakazí někde v bazénu a žádná hlubší příčina není. Myslím, že člověk by se více měl zaměřit na příčinu až v okamžiku, kdy se mu vrací plísně opakovaně.
Helena, (08. 07. 2012 15:49) Reagovat
plíseň se na Vaší kůži neuchytí . Ta napadá pouze organismy oslabené a s přemnoženou kvasinkou .... Doporučuji si přečíst odkyselení organismu , detoxikace a výše uvedenou protikvasinkovou dietu . Pokud tělo cpeme "mrtvou" stravou , kterou nám předkládají potravinářské řetězce , nelze se divit otravou tělních tekutin z toxinů , které tato kvasinky produkují . Pak je naše tělo oslabené a plísně se na kůži uchytí .
Čeněk, (05. 03. 2013 06:57) Reagovat
Vrací se mi plísně nehtů a jsem z toho zoufalý o protikvasinkové dietě jsme neslyšel, ale vyzkouším ji. Je fakt, že už bych se těch plísní rád zbavil nadobro.
Helena, (05. 03. 2013 07:07) Reagovat
Ahoj Čeňku, můžu ti doporučit dvě věci, najdi si dobrého detoxikačního poradce s parazitální specializací Ing. Hany Bláhové , přejdi na vyváženou přírodní stravu, tělo si odkládá nejhorší látky, které nemůže z těla vyloučit na ta nejvzdálenější místa. Myslím si, že ti nedostatečně pracují ledviny a hlavně střeva, jinak by ti ty načistoty odvedla.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Plíseň-nehtů.cz
Kontakty