Úvod Plíseň nehtů

Plíseň nehtů

Plíseň nehtů, odborně onychomykóza je vnímána spíš jako kosmetický problém. Vypadá skutečně nehezky a může pokazit celkový dojem jinak hezkých a upravených nohou a rukou. Je to však regulérní a dokonce nejčastější onemocnění nehtů a nehtového lůžka. Základem je tedy odborná léčba těchto plísní, čímž se vyřeší i estetický problém.

Co je to plíseň nehtů?

Plíseň nehtů je mykotické onemocnění. Znamená to, že jej způsobují přemnožené kvasinky a plísně (nižší houby). Jsou to mikroorganismy, které mají rády teplé a vlhké prostředí. Při podmínkách, které jim dávají přežít se rychle rozmnožují a napadají nejprve nehet samotný a pak i nehtové lůžko. Do nehtu pronikají pod volným okrajem, který přesahuje, a šíří se směrem ke kořeni nehtového lůžka. Houby se živí keratinem, který tvoří tkáň nehtu.

Nejčastěji postiženými bývají nehty nohou (až čtyřikrát častější než plísně nehtů rukou). Toto onemocnění je infekční, tedy přenosné. Může se tak rozšiřovat v rámci jednoho jedince (tak říkajíc z nehtu na nehet), nebo přenášet na ostatní členy rodiny i na širší veřejnost, která přijde do bližšího kontaktu s člověkem nemocným plísní nehtů.

Plíseň nehtů je úporná a těžko se léčí, proto je lépe začít s léčbou včas, dřív než je patrná na první pohled, podle zažloutlých zhrubělých nehtů, jejichž struktura se už zdaleka nepodobá zdravému nehtu.

Jaké má plíseň nehtů příčiny?

Jelikož jsou plísně nehtů způsobeny plísněmi či kvasinkami, hlavní příčinou je vždy přímý kontakt s nimi, respektive s jejich výtrusy. Určité mikroorganismy žijí v jakési neškodné symbióze s člověkem. Problém nastává, když se vlivem jim prospěšných podmínek, tyto mikroorganismy přemnoží. V tu chvíli už jde o poruchu zdraví (rovnováhy) a nastává stav označovaný jako nemoc.

Prvotní podmínkou je tedy styk s infekcí a to nejčastěji:

  • Přímým kontaktem s člověkem nemocným plísní nehtů. Jde o přenos dotykem.
  • Kontaktem s kontaminovanými předměty, např. s ručníkem, obuví, oděvem, nástroji určenými k péči o nehty apod.

I tak by se nemuselo nic stát, pokud by neexistovaly rizikové faktory, které podněcují a podporují vznik plísně nehtů.


Diskuse (17 komentářů)

PETR, (28. 01. 2012 17:13) Reagovat
Slyšel jsem, že někdy může být pěkný problém se toho zbavit. Můj kamarád se s tím potýkal a byl vcelku nešťastný. Ani nevím, jestli už se toho zbavil úplně.
MAREK, (13. 03. 2012 15:31) Reagovat
Já myslím, že když je k tomu člověk náchylnější, tak se to může vracet. I tak by se člověk měl hlavně soustředit na prevenci, aby se tomu vyhnul. Já bych třeba do veřejných sprch bez pantoflí nevstoupil.
JOHNY, (16. 04. 2012 09:20) Reagovat
Záleží, do jakého bazénu jdeš. Musíš mít jistotu, že jde o bazén, kde dodržují hygienická opatření. I tam samozřejmě náchylnější člověk může dostat plíseń. Na druhou stranu: Já to beru tak, že některé věci nejdou uhlídat. To by člověk nesměl dělat nic.
Marie, (19. 07. 2012 05:41) Reagovat
To je fakt, člověk může různé infekce, plísně a mnoho dalšího chytit kdekoliv. Vyplatí se opatrnost, ale na druhou stranu člověk nemůže být přehnaně úzkostlivý. To by nemohl dělat nic.
Mirek, (23. 07. 2012 07:29) Reagovat
Tak mám asi plíseń nehtů, nějak mění tvar a žloutnou. Přitom to nebolí a ani se nevybavuju, že bych byl někde, kde se dá plíseň chytit. Hloupý dotaz, ale zeptám se: Musím k lékaři, nebo je možné si koupit něco bez předpisu? Díky.
Andrejka, (07. 02. 2013 08:52) Reagovat
Tak vzhledem k tomu, že přesně nevíte, co mát za problém, jestli to je plíseń nebo ne, tak bych si na vašem místě raději na koží zašla.
alena, (18. 10. 2013 07:32) Reagovat
Jo, mě stačily mokré ponožky, nebo celý den v uzavrenych botech v kanceláři. Pomohla mi DONNAnails, koupila jsem jí v lékárně a každé ráno jí pravidelně brala. UFFF, zase mohu nožky vystavovat:-)
Gába, (07. 09. 2012 20:04) Reagovat
Mému osmiletému synovi se před týdnem v lůžku odfoukl nehet, vypadá to jako stržený puchýř. Nyní už to má na pěti nehtech a na nohou mu to začíná už také. Nehet jinak zdravý, pouze v lůžku se odfoukne a odpadne vrch nehtu a zůstane jen slaboučká vrstvička.Nemáte někdo radu, o co by mohlo jít?
žaneta, (12. 09. 2012 10:35) Reagovat
To by mě docela znepokojila. Zajděte pro jistotu na kožní.
Efa, (26. 09. 2012 07:49) Reagovat
Přítele trápila plíseň nehtů u nohou docela dlouho, ale teď už je to lepší. Tak snad se mu to nevrátí.
tomáš, (20. 11. 2012 13:05) Reagovat
Plíseň nehtů? velmi příjemná záležitost...Měl jsem ji jednou a léčil jsem se s ní víc než půl roku. Ani nevím, kde jsem k ní přišel. Myslel jsem si, že vzniká z nedostatečné hygieny, a to u mě nepřichází v úvahu.
Vanda, (11. 01. 2013 07:36) Reagovat
Nedostatečná hygiena je jen jedna z možností. Jsou i další možnosti, ale u někoho se objeví a dotyčnému se příčina nepodaří objevit. Já si pamatuji, že jsem s tím měla problémy jako malá - pravděpodobně z bazénu, ale těžko říct.
Gába, (11. 01. 2013 07:47) Reagovat
Díky za reakci, už jsme odhalili příčinu. Bylo to nedávno předtím prodělanou těžkou virozou, následnými antibiotiky a poté infekční vyrážkou na rukou a nohou. To vše dohromady způsobilo reakci na nehtech. S pozdravem Gábina
Mirka, (10. 05. 2013 05:47) Reagovat
Hlavně, že se vám povedlo odhalit příčinu. Přeji rychlou léčbu a pevné zdraví.
Gábina, (10. 05. 2013 06:07) Reagovat
I když to vypadalo děsivě, nehty jsou již zdravé :-)Děkuji za přání a přeji slunečné dny
Bára, (29. 05. 2013 11:28) Reagovat
Podle všeho to vypadá, že mám také plíseň nehtů, jen nevím, kde jsem ji chytla, ale zítra už konečně zajdu na kožní a snad se toho brzy zbavím. Achjo...Teď před létem. To je radost.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Plíseň-nehtů.cz
Kontakty