Úvod Plíseň nehtů

Plíseň nehtů

Plíseň nehtů, odborně onychomykóza je vnímána spíš jako kosmetický problém. Vypadá skutečně nehezky a může pokazit celkový dojem jinak hezkých a upravených nohou a rukou. Je to však regulérní a dokonce nejčastější onemocnění nehtů a nehtového lůžka. Základem je tedy odborná léčba těchto plísní, čímž se vyřeší i estetický problém.

Co je to plíseň nehtů?

Plíseň nehtů je mykotické onemocnění. Znamená to, že jej způsobují přemnožené kvasinky a plísně (nižší houby). Jsou to mikroorganismy, které mají rády teplé a vlhké prostředí. Při podmínkách, které jim dávají přežít se rychle rozmnožují a napadají nejprve nehet samotný a pak i nehtové lůžko. Do nehtu pronikají pod volným okrajem, který přesahuje, a šíří se směrem ke kořeni nehtového lůžka. Houby se živí keratinem, který tvoří tkáň nehtu.

Nejčastěji postiženými bývají nehty nohou (až čtyřikrát častější než plísně nehtů rukou). Toto onemocnění je infekční, tedy přenosné. Může se tak rozšiřovat v rámci jednoho jedince (tak říkajíc z nehtu na nehet), nebo přenášet na ostatní členy rodiny i na širší veřejnost, která přijde do bližšího kontaktu s člověkem nemocným plísní nehtů.

Plíseň nehtů je úporná a těžko se léčí, proto je lépe začít s léčbou včas, dřív než je patrná na první pohled, podle zažloutlých zhrubělých nehtů, jejichž struktura se už zdaleka nepodobá zdravému nehtu.

Jaké má plíseň nehtů příčiny?

Jelikož jsou plísně nehtů způsobeny plísněmi či kvasinkami, hlavní příčinou je vždy přímý kontakt s nimi, respektive s jejich výtrusy. Určité mikroorganismy žijí v jakési neškodné symbióze s člověkem. Problém nastává, když se vlivem jim prospěšných podmínek, tyto mikroorganismy přemnoží. V tu chvíli už jde o poruchu zdraví (rovnováhy) a nastává stav označovaný jako nemoc.

Prvotní podmínkou je tedy styk s infekcí a to nejčastěji:

  • Přímým kontaktem s člověkem nemocným plísní nehtů. Jde o přenos dotykem.
  • Kontaktem s kontaminovanými předměty, např. s ručníkem, obuví, oděvem, nástroji určenými k péči o nehty apod.

I tak by se nemuselo nic stát, pokud by neexistovaly rizikové faktory, které podněcují a podporují vznik plísně nehtů.


Diskuse (17 komentářů)

Kris, (03. 07. 2013 12:49) Reagovat
Já si nehtovou plíseň pravděpodobně přivezla z dovolené z apartmánu nebo tamějšího bazénu, protože jinak mě nenapadá žádné misto, kde bych ji mohla chytit. Zatím jsem dostala mastičku, tak snad to brzy zmizí.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Plíseň-nehtů.cz
Kontakty