Úvod Jak se plíseň nohou léčí?

Jak se plíseň nohou léčí?

Léčba plísní nohou je dlouhodobá a někdy i neúspěšná. To se stává, když jde o neléčený a zanedbaný stav, který se rozšířil na nehtová lůžka a zničil prakticky celý nehet. Obecně platí, že čím dříve se léčba zahájí, tím lépe.

Způsoby léčby plísní nehtů jsou zhruba tři:

  • Perorální, tedy ústy. V tomto případě se podávají léky, které mají celkově očistit tělo od nežádoucích mikroorganismů (Itrakonazol, Prokanazol). Účinná látka se tak ke zdroji infekce dostává krevním oběhem. Je to trochu zdlouhavější, než lokálně aplikovaná léčiva, nicméně u rozsáhlejšího postižení plísněmi se to osvědčilo. Takto podávané léky se většinou užívají několik (3-4) měsíců v kuse, pak se léčba ukončí či na nějakou dobu přeruší. Jako většina léků mohou mít i medikamenty na plísně nehtů vedlejší účinky, např. bolesti hlavy či břicha, malátnost apod.
  • Lokální, místní léčba. Na nehty a jejich okolí se aplikují antimykotické masti, krémy, laky (Amorolfin, Loceryl lak), které napadají a ničí příslušné plísně a kvasinky. Při lehčích formách plísně nehtů je tato léčba dostačující, když je však napadeno lůžko, nemusí být léčba úspěšná. Účinná látka totiž špatně proniká do spodní části nehtu, nebo je setřena než se vstřebá. Z toho důvodu se stále častěji používají speciální léčebné laky, které se na nehet aplikují jednou za týden, kde vytvoří ochrannou vrstvu (depo). Brání dalšímu útoku plísní a zároveň umožňují lepší a průběžnější pronikání účinné látky do vnitřních struktur nehtu.
  • Kombinovaná léčba. Jak už z názvu vyplývá, jde o současné podávání medikamentů (léků) a aplikaci léčivých přípravků na postižená místa. Tato léčba se jeví v současné době jako nejužitečnější, nejvíc zabírá a přistupuje se k ní hlavně u rozsáhlejších či úporných případů plísně nehtů. Útok na plísně je tak vlastně zdvojnásoben, protože ústy požívané léky působí zespod a antimykotické masti z vrchu nehtového lůžka.

Při příliš ztluštělých nehtech se doporučuje i chirurgické zbroušení nehtové ploténky, aby lokálně aplikované léky měly lepší přístup k postiženému nehtovému lůžku.

Úspěšně léčených nehtových plísní přibývá, nicméně i u takových stále hrozí možnost recidivy, návratu onemocnění. Může to být způsobeno i zakořeněnými zvyky lidí, které znovu a znovu dávají možnost plísním, aby se u nich pod jejich nehty zabydlely. Pokud se takovýmto recidivám někdo chce vyhnout nebo onemocnění předejít vůbec, je nutná prevence.


Diskuse (30 komentářů)

Alex, (07. 04. 2012 12:35) Reagovat
Otázka zní, jestli na ty plísně nehtů pomůže zbavit Canespor? Nemám s tím zkušenosti. Díkes..
nehet, (08. 06. 2012 09:03) Reagovat
Osvědčila se mně koupel v naředěném octu 1:1 s vodou. Plíseň měkne a dá se odstraňovat z podnehtu, manikůrní šipkou. Opakoval jsem denně po dobu dvoiu týdnů a nehet se zašal rovnat. Preventivně koupu 3x týdně a je po problému.
janape, (25. 06. 2012 13:03) Reagovat
chtěla jsem se zeptat jestli stačí ponořit jenom postižené nehty a na jak dlouho?
Ludmila, (04. 09. 2012 10:29) Reagovat
Také mě ta octová koupel zajímá. Léčím se na plíseň nehtů docela dlouhou dobu a pořádně a hlavně trvale mi nic nezabírá.
lenka, (17. 06. 2013 18:06) Reagovat
zdravím mohu se optat kolikrát deně tuto koupel provádět?Zdraví Lenka
Linda, (20. 12. 2012 14:10) Reagovat
Mi pomohla mastička kanesten a to, že jsem začala brát donnu nails, která zařídila, že už se to přestalo vracet, takže doporučuju.
Denisa, (12. 04. 2013 11:04) Reagovat
Dobrý den,před několika lety (např. 10 let nazpět) mi šlápl kůň na nohu. Od té doby mi roste deformovaný nehet, tvoří se mi pod nim plíseň, podrůstá ho nový nehet, pak ten vrchní odpadne a takhle je to dokola. Několikrát jsem byla u chirurga na strhávání nehtu, ale nikdy mi nenaroste nový ,,zdravější". Používám kapky z kanabisové řady, canesten mám za sebou a Terbinafin, což jsou antibiotika k or. podání taky... Poraďte mi prosím, co mohu dělat proto, abych se nemusela v létě stydět nosit pantofle... :( Budu vděčná za jakoukoliv účinnou léčku.Díky Denisa
Eliška, (21. 04. 2013 06:35) Reagovat
jsem z Děčínska,kde je možno co nejblíž podstoupit ošetření nehtů rovnátky.\\\\\\\\\\kolik tento zákrok stojí.Mám velké problémy s bplestí nehtů. :sigh:
Nasťa, (17. 09. 2013 08:44) Reagovat
Rovnátka jsou super věc, jednak po pár hodinách cítíš úlevu a viditelně s to zlepšuje, provádí to jen některé pedikérky zadej si na vyhledávači nějaké kde je nejblížl jsem moc ráda že jsem to po desítkách let objevila cena je podle toho adi jak kde, al dá se jednorázově větší a pak výměna po ě měs,,cca je jen 100kč, jdi do toho,
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Plíseň-nehtů.cz
Kontakty