Úvod Jak se plíseň nohou léčí?

Jak se plíseň nohou léčí?

Léčba plísní nohou je dlouhodobá a někdy i neúspěšná. To se stává, když jde o neléčený a zanedbaný stav, který se rozšířil na nehtová lůžka a zničil prakticky celý nehet. Obecně platí, že čím dříve se léčba zahájí, tím lépe.

Způsoby léčby plísní nehtů jsou zhruba tři:

  • Perorální, tedy ústy. V tomto případě se podávají léky, které mají celkově očistit tělo od nežádoucích mikroorganismů (Itrakonazol, Prokanazol). Účinná látka se tak ke zdroji infekce dostává krevním oběhem. Je to trochu zdlouhavější, než lokálně aplikovaná léčiva, nicméně u rozsáhlejšího postižení plísněmi se to osvědčilo. Takto podávané léky se většinou užívají několik (3-4) měsíců v kuse, pak se léčba ukončí či na nějakou dobu přeruší. Jako většina léků mohou mít i medikamenty na plísně nehtů vedlejší účinky, např. bolesti hlavy či břicha, malátnost apod.
  • Lokální, místní léčba. Na nehty a jejich okolí se aplikují antimykotické masti, krémy, laky (Amorolfin, Loceryl lak), které napadají a ničí příslušné plísně a kvasinky. Při lehčích formách plísně nehtů je tato léčba dostačující, když je však napadeno lůžko, nemusí být léčba úspěšná. Účinná látka totiž špatně proniká do spodní části nehtu, nebo je setřena než se vstřebá. Z toho důvodu se stále častěji používají speciální léčebné laky, které se na nehet aplikují jednou za týden, kde vytvoří ochrannou vrstvu (depo). Brání dalšímu útoku plísní a zároveň umožňují lepší a průběžnější pronikání účinné látky do vnitřních struktur nehtu.
  • Kombinovaná léčba. Jak už z názvu vyplývá, jde o současné podávání medikamentů (léků) a aplikaci léčivých přípravků na postižená místa. Tato léčba se jeví v současné době jako nejužitečnější, nejvíc zabírá a přistupuje se k ní hlavně u rozsáhlejších či úporných případů plísně nehtů. Útok na plísně je tak vlastně zdvojnásoben, protože ústy požívané léky působí zespod a antimykotické masti z vrchu nehtového lůžka.

Při příliš ztluštělých nehtech se doporučuje i chirurgické zbroušení nehtové ploténky, aby lokálně aplikované léky měly lepší přístup k postiženému nehtovému lůžku.

Úspěšně léčených nehtových plísní přibývá, nicméně i u takových stále hrozí možnost recidivy, návratu onemocnění. Může to být způsobeno i zakořeněnými zvyky lidí, které znovu a znovu dávají možnost plísním, aby se u nich pod jejich nehty zabydlely. Pokud se takovýmto recidivám někdo chce vyhnout nebo onemocnění předejít vůbec, je nutná prevence.


Diskuse (30 komentářů)

Tereza, (29. 05. 2013 19:47) Reagovat
Dobrý den,je mi 14 let a mám plíseň nehtů. Je to hodně špatné? Máma říká, že to mám hodně špatné (mám to asi půl roku) a dřív jsem na to kašlala a teď se o to starám pečlivě každý den. Co by mi na to pomohlo? Dalo by se to vyléčit aniž by jsem musela navštívit lékaře? A za jak dlouho by se mi to vyléčilo? A co by jsem na to měla používat a co by jsem pro to měla dělat, aby se mi to vyléčilo? A vrátí se mi to ještě někdy, nebo se mi to vyléčí už navždy? Děkuji.
Radka, (12. 07. 2013 06:06) Reagovat
Terezo, něco v lékárně dostupné je, ale možná byste měla raději navštívit toho lékaře, alespoň pokud vám běžné volné mastičky nebudou zabírat. Každému se to léčí jinak. Někdy to trvá hodně dlouho. Můj manžel se s tím léčil rok. vrátit se to může vždycky.
lenka, (17. 06. 2013 18:04) Reagovat
Ahoj ,chtěla jsem se zeptat na léčbu s octem 1:1 jak dlouho to koupat a zda stačí jen nehty ponořit do této lázně,a čím potom tyto nehty ošetřit,nebo stačí jejen utřít a špatné nehty zeškrabat?Předem děkuji za odpověď Lenka :sad: :sad: :sad:
Mia, (09. 07. 2013 06:53) Reagovat
O léčbě octem jsem neslyšela. to na plíseň nehtu zabírá? Včera jsem s ní byla u lékaře, dostala jsem mastičku, ale přesto si hledám něco, kdyby to nezabralo. je možné používat mastičku od kožaře a doplnit to touhle léčbou, nebo bych měla zvolit jedno či druhé? Díky.
Alena, (01. 02. 2014 13:15) Reagovat
Dobrý den,já už s plísní nehtů na rukou bojuju skoro dva roky. Brala jsem prášky a nezabraly. Léčila jsem to přírodně K nails a pak taky nějakým roztokem s konopím a taky nic moc. Docela mi pomohla Sangue di drago, ačkoliv nepíšou, že léčí plísně. Teď používám lak loceryl a roztok batrafen. Obejdnala jsem si antibakteriální pilník, tak snad to zabere. LOceryl zabíral, ale jakmile jsem ho zapomněla použít – jednou, tak zabírat přestal a opět se to zhoršuje. Navíc beru kortikoidy v rámci autoimunního onemocnění, takže mám k plísním sklon. Fakt už nevím co s tím, vypadá to ošklivě. :( Poraďte mi, prosím! Jo a je mi 29.
Helena, (16. 02. 2014 12:45) Reagovat
Ahoj Ali, také mám RA, neberu léky už tři roky. Zkušenosti uvádím na mých stránkách vitarian.webnode.cz . Jak jsem již dříve uvedla, plíseň je reakce organizmu na nevyváženou, především denaturovanou stravu. Postižená místa doporučuji potírat pravidelně několikrát denně /jak si vzpomenete/ první ranní urinou, vodou s mořskou nerafinovanou solí nebo vodu se sodou, možno i obklady max. 2hodiny. U uriny méně hrozí porálení. Více na e-mailu pet.helenaseznam.cz. Hezký den, Helena.
Jana, (26. 04. 2014 14:05) Reagovat
zdravím chtěla jsem se optat zdali se tento problém dá vyřešit chirurgicky a hlavně bezbolestivě odstranit mam to již dosti hodně zasažené masti mi nepomahají porad te co dělat moc děkuji
Hana, (31. 08. 2016 14:28) Reagovat
Takže, k plísni nehtů.... Opravdu asi jediný účinný prostředek - ocet, jak píše pán v diskuzi. Nehet obrousíme (pokud je ztluštělý) a koupeme každý den 10-15 min. Po čase můžeme zkusit jen 3x týdně. Ale je to dlouhodobý proces, v podstatě než nehet odroste a pak možná nějakou udržovačku. Chce to také desinfikovat pravidelně obuv a ponožky měnit každý den a prát je pak s přidáním antibakteriálního přípravku na praní.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Plíseň-nehtů.cz
Kontakty